Distanční výuka 5. týden
Téma týdne od 29.3. – 2.4. 2021
Velikonoce
- Povíme si s dětičkami o Velikonocích a zjistíme, co o nich ví. Ať řeknou, cokoliv je napadne.
- Venku zkuste najít kočičky a řekněte jim básničku o Velikonocích (v příloze)
- Povíme si o rozdělení velikonočních svátků (nemusíte to dětičkám drtit do hlavy, slouží to spíš jako zajímavosti :-)
Květná neděle
- Po Květné neděli se v domě začínalo velkým úklidem, čistý dům symbolizoval i čistotu života a novou naději.
Modré pondělí, Žluté úterý a Škaredá středa
- Po Modrém pondělku a Žlutém úterku, které patřily vymetání pavučin z celého domu, začíná velikonoční, velký svatý týden Škaredou středou. Tento den se vymetají komíny a neměli bychom se prý ani mračit a škaredit, abychom se pak nemračili celý rok.
Zelený čtvrtek
- Na Zelený čtvrtek se jedla jenom zelená strava jako například špenát, zelí, kopřivy, aby byl člověk zdravý po celý rok.
- Na Zelený čtvrtek vstávaly hospodyně časně, aby zametly dům ještě před východem slunce. Smetí se odneslo na křižovatku cest, aby se v domě nedržely blechy. Správný hospodář zase prý zaseje len a hrách.
- V tento den také nemáme nic půjčovat a s nikým se hádat a škorpit, aby se nám celý rok hádky vyhnuly a peníze se nás držely.
Velký pátek
- Velký pátek je den smutku, rozjímání a půstu (vysvětlíme, co je to půst – že se nejí)
Bílá sobota
- Bílá sobota byla ve znamení dokončení úklidu, bílení a posledních příprav, na Hod boží velikonoční. Pekly se mazance a velikonoční beránci, chystala sváteční jídla. Pletly se pomlázky, vázaly březové metličky a zdobila vajíčka.
Hod boží velikonoční
- Hod boží velikonoční byl den, kdy se světily všechny pokrmy. Každá návštěva, která přišla, dostala kousek jídla. Začínalo hodování.
Pondělí velikonoční
- Pondělí velikonoční je dnem pomlázky
- Chlapci chodí na koledu s pomlázkou spletenou z vrbových proutků a ozdobenou mašlemi, vyplácejí děvčata, aby byla zdravá a přejí zdraví všem v domě. Jinde jsou dívky polévány studenou vodou, někde i voňavkou. Koledníci dostávají malovaná vejce a někde i zavdat pálenku. Dětem se dávají nejčastěji sladkosti a drobné mince.
- Povíme si také o některých symbolech Velikonoc (pokud Vás napadne něco víc, můžete jim o tom také povědět)
Velikonoční beránek
- prý připomíná Beránka božího
Zajíček
- prý tajně roznáší velikonoční vajíčka. Kočičky, které dnes známe jako dekoraci, se světily a bývaly považovány za lék proti bolení v krku a zimnici, přidávaly se i krávám do krmení, aby dobře dojily.
Pomlázka
- děvčata se vyplácela proto, aby byla zdravá, veselá, pilná a svěží tak, jako je pružný, svěží a ohebný mladý vrbový proutek.
Pár obrázků pro představu v příloze
Zpět na přehled